Patnos Belediyesi, Dijital Çağı Vodafone’la Yakalıyor

Haberin Tarihi : 30 Mart 2018   |   Son Yenileme : 13 Temmuz 2020

PATNOS BELEDİYESİ, DİJİTAL ÇAĞI VODAFONE'LA YAKALIYOR

Türkiye'deki tüm şirketleri ve kamu kurumlarını akıllı teknolojilerle donatmayı hedefleyen Vodafone, bu doğrultuda Ağrı'nın ilçelerinden Patnos Belediyesi ile iş birliğine giderek iş gücü ve kaynak tasarrufu sağlayan uygulamalar hayata geçirdi. Akıllı Şehir Yol Haritası kapsamında Patnos halkının teknolojinin tüm fırsatlarından yararlanmasını ve belediye çalışanlarının yaşam standartlarını daha da üst seviyeye çıkarmayı amaçlayan uygulamalar arasında filo yönetimini basitleştiren ve araçları uydu üzerinden anlık takip etme olağanı sağlayan Araç Takip Sistemi (ATS) ile tek tuşla bir veya birden fazla kişiye anlık sesli anons yapılabilmesini sağlayan Akıllı Bas Konuş Sistemi bulunuyor. Vodafone'un sunduğu bu akıllı ve teknolojik çözümlerle Patnos Belediyesi verimlilik artışı ve maliyet avantajı sağlarken, Patnos halkı da dijital çağın hayatı kolaylaştıran fırsatlarından yararlanıyor. 

Sadece şirketlerin değil, vatandaşlara doğrudan hizmet ulaştıran, başta belediyeler olmak üzere tüm kamu kurumlarının da dijitalleşmesi gerektiğine inanan Vodafone Türkiye, bu doğrultuda önemli bir adım daha attı. Türkiye'de akıllı şehirlere yönelik belediyelerin faydalanabileceği bir başucu kaynağı sunmak hedefiyle yayımladığı Akıllı Şehir Yol Haritası kapsamında Ağrı'nın ilçelerinden Patnos Belediyesi ile iş birliğine giden Vodafone, pratik çözümlerle hem Patnos halkının hayatını kolaylaştırıyor hem de belediyenin iş süreçlerindeki verimliliğini artırıyor.

Araç Takip Sistemi ile yakıt giderlerinde %20 tasarruf sağlandı 

Patnos Belediyesi'ne araçlarını uydu üzerinden anlık takip etme olanağı sağlayan Araç Takip Sistemi (ATS) ile 100 adet belediye aracı güvenle takip edilebiliyor. ATS ile belediye araçlarının kontrol edilebilmesi özelliği sayesinde yakıt giderlerinde ortalama %20 civarında tasarruf sağlayan Patnos Belediyesi, aynı zamanda operasyonel verimlilik de elde ediyor. Personelin mesai başlangıç ile bitiş saatlerini ve araçların anlık konum takibini otomatik yapan sistem belediye araçlarının halka en etkin hizmeti vermesini yakından takip edilebiliyor. Araçların hız limitlerine uygun kullanımını otomatik olarak denetleyen akıllı sistem, limit aşımlarını anlık olarak merkeze bildiriyor, böylece kaza oranları önemli ölçüde azalıyor ve araçların aynı mesafeyi çok daha ekonomik kat etmesi sağlanıyor.

Akıllı Bas Konuş Sistemi ile hızlı ve kesintisiz haberleşme

İş birliği kapsamında Patnos Belediyesi'ne sunulan bir diğer akıllı çözüm olan Akıllı Bas Konuş Sistemi ile tek tuşla bir veya birden fazla kişiye anlık sesli anons yapabilme olanağı veriliyor. Belediye çalışanları içerisinde hızlı ve kesintisiz haberleşme imkânı sunan uygulama ile hem kontrollü data kullanımı hem de Vodafone özel tarifeleri sayesinde hesaplı fiyatlarla iletişim sağlanabiliyor. Belediye çalışanlarının zaman kayıplarını önleyen çözüm, gerekli çağrıların ilgililere hızlıca ve güvenilir bir şekilde ulaşmasına da imkan tanıyor

"Patnos Belediyesi'nin verimliliğini dijitalleşme ile artırıyoruz"

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şehirlere olan talebin arttığını ve azalan kaynaklar göz önüne alındığında tüm dünyada hızla yükselen bir akıllı şehirleşme trendinin olduğunu belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, "Vodafone Türkiye olarak akıllı şehirlerin önümüzdeki dönemde ekonomik kalkınmanın temel unsurlarından biri olacağını düşünüyoruz. Akıllı şehirleşmede enerji veya atık toplama gibi tek bir dikey belirlemek yerine bütünsel bir bakış açısına sahip olmamız gerekiyor. Dijitalleşme, bu bütünsel yaklaşımın hayata geçirilebilmesi için etkili bir araç.

Bu noktada, başta belediyelerimiz olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, dijital inovasyonları vatandaş tabanına indirmesi ve tam performansla uygulaması önem taşıyor. Biz de bu kapsamda Ağrı'nın Patnos Belediyesi ile iş birliğine giderek geliştirdiğimiz akıllı ve hayatı kolaylaştıran çözümler ile belediyenin iş süreçlerindeki verimliliğini artırdık ve dijital çağın gereksinimlerinden en üst düzeyde yararlanmasını sağladık. E-devlet vizyonuna ve vatandaş memnuniyetine katkı sağlayan bu uygulamaları tüm kamu kurumlarında ihtiyaca yönelik olarak hayata geçirmeye devam edeceğiz" dedi.

Akıllı Şehirler Yol Haritası ile 30 büyükşehir belediyesi akıllı şehir olacak

Akıllı Şehirler Yol Haritası ile ilk etapta 30 büyükşehir belediyesinin akıllı şehir olması hedefleniyor. Bu hedefe ulaşılması halinde ülke genelinde %20 enerji tasarrufu sağlanabilecek. Akıllı trafik uygulamalarıyla, günde ortalama 100 dakikanın trafikte geçirildiği ve nüfusu 10 milyondan fazla olan bir şehirde vatandaşların trafikte geçirdiği zamandan yılda ortalama 104 milyon saat tasarruf edilebilecek. Ayrıca, akıllı kavşak uygulamalarıyla, kavşaklardaki duraklamalarda günde ortalama %45'e yakın azalma sağlanabilecek.

Akıllı Şehirler Online Platformu'na en çok talep İstanbul'dan geldi. 

Türkiye'nin ilk Akıllı Şehirler Online Platformu'nu www.sehirsizin.com adresinden hizmete sunan Vodafone, akıllı şehirleri hayata geçirirken bireylerin de görüşlerinin alınmasını hedefliyor. Vatandaşlar ile belediye arasındaki iletişimi artıran platform sayesinde vatandaşların ihtiyaç ve beklentileri daha sistemli bir şekilde takip ediliyor ve vatandaşlar yaşadığı şehirle ilgili söz sahibi oluyor. Şubat 2017'de kullanıma sunulan platforma en çok talep %33'lük oranla  İstanbul'dan geldi. Vatandaşların en çok paylaşım yaptıkları alanların başında %28'le Enerji ve Çevre gelirken, Ulaşım %26'lik payla 2., Binalar ve Yaşam %18'lık payla 3. oldu. Türkiye'nin 71 şehrinde aktif olarak kullanılan platforma büyükşehirlerden erişim %85 seviyesinde gerçekleşti. En çok talep ileten şehirlerde İstanbul'u sırasıyla Ankara, İzmir, Kırıkkale ve Bursa takip etti.

 

Bültenin Devamını Oku

İlgili Görseller

Seçilenleri Bilgisayara İndir Seçilenleri Sepete Ekle